INTER- SCHOOL WINNER 2016-2017

 

 

WE ARE PROUD OF YOU

  1. Miss Vincia Alphonso won a gold medal in karate at Dubai.
  2. Mst. Reuben Quadras won a gold and silver medal in karate at Sri Lanka.
  3. Jay Kothari won a silver medal in Sri Lanka and two silver medals in Dubai.
  4. Miss. Angelina Crasto won 2 silver and 3 bronze and 1 copper medal at the skating premier league at the open Nationals all India Championship.
  5. Mst. Om Jondhale won the 2nd place in the Rescue India 2016 in swimming and surf race all over India.
  6. Mst. Om Jondhale won the 2nd place in 200 metres Freestyle at the Thane District Sub- Junior & Junior Aquatic Championship 2016 and stood 1st in the 4*200 free style Relay and 3rd in Water Polo.
  7. Mst. Prathamesh Kathwat won the 1st place in the Jawahar Golden Jubilee Regatta on 1st May 2016.
  8. Mst. Meghraj Chawhan stood 2nd in 400m freestyle and stood 3rd in 200, freestyle organized by the Zilla Parishad of Thane.
  9. Tejas More won the Dholki Competition on DD. Sayhadri Durdarshan Channel and the Programme will be a telecast on the 10th of July .
  10. Mst. Utkarsh Hadge won the 3rd place in the 4*200 metres free style relay and 400 metres free style at the 43rd Junior Nationals Aquatic Championship 2016.
  11. Om Jondhale will be participating in the 7th National Modern Penthalon Championship to be held in Karnal, Haryana on 30th & 31st of July 2016.
  12. Vincia Alphonso VIII B won the inter school grand Championship Trophy held at Kalidas Mulund.
  13. Aditi Patil won the 3rd place in the Annual Athletic Championship held in Kandivli in the 800 metres run.
  14. Agrata Melkunde won the 1st place in shot-put Girls (U-14) at the Thane District Athletic Association held In Kandivli with a distance of 10.87 metres.
  15. Maria Belwalkar won a gold medal in Kumite and a silver medal in Kata and also a Grand Championship in Kumite at the 7th National Shotokan Karate Championship held at Kdisamaj , Thane.
  16. Parinita Taralkar won a gold medal in kata and kumite at the National shotokan Karate Championship.
  17. Janhavi pawar won the 2nd place in the U-44 k.g. weight category at Chattrapati Shivaji stadium, Nashik
  18. Bonaventure Gomes won a silver medal in the 6th SKSA State level shotokan championship held in 16th August 2015.
  19. Bonaventure Gomes won a silver medal in the 7th Kasa National Shotogan Karate Championship in the Kata U-14 Event held on 21st August 2016.
  20. Soham Patil of Std. VI won the Mahapor Varsha Marathon Trophy held on Sunday – 28th August 2016.
  21. Ms. Shruti Jadhav from X C won the chess DSO held at NKT school and is now selected for zonals.
  22. Nihir Chandrashekar Dhuri from XA won the 2nd place at the DSO Tabla Comeptition.
  23. .Asmita Pawale, Payal Sitaproa, Gauri Vichare, Shravani Yadav won the 1st place in the Under-14 girls (in 4 * 100 metres Freestyle relay at the DSO.
  1. Vedant Bhosale, Meghraj Chavan, Om jondhale, Yazad todiwala , Melroy Cardoza, won 2 gold medals in the Under 14 Boys DSO Relay team.
  2. Ms. Aditi Patil won the 2nd place in the Mumbai Division Athletic Championship in 800 metres.
  3. Om Jondhale won the Raigad Puraskar for tabla Competition.
  4. Melroy Cardoza won the 2nd place in Breast Stroke.
  5. Meghraj Chavan won 2 bronze and 1 silver in 100 metres freestyle.
  6. Samidha Moharkar 8th A has won the 1st place in the Sarvajanik Ganeshan Drawing Competition.
  7. Harshada Andhale of FYJC Science won the 1st Place in the DSO Chess Championship.
  8. Vedant Bhosle won the 1st prize in drawing and 2nd prize in Essay Competition at the inter school ashrivad mitra mandal Competition.
  9. DSO Karate:
  • Gabriel AShirwadam Won a silver medal in the U-14 Boys category
  • Shreya Shirke won a silver medal and Vincia Alphonso won a gold Medal in the U-14 girls Category.
  • Maria Belwankar won a gold medal and Victoria Gill won a Silver medal in the U-17 Girls category.
  1. Soham Patil of Std. VIsecured the 2nd place in Athlectics on 2nd of October 2016 in the 800metres Run in the U-14 Category and Aditi Patil secured the 1st place in the 1500 metres run organized by the University of Bombay.
  2. Angelina Crasto won the 1st place in U/14 and Valentina Lobo won the 2nd place in the U/17. Kimberly Saldanha won the 2nd place in the U/14.
  3. Agrata Melkunde Bagged the 1st prize in Shot Put at the Athletics organized by the University of Mumbai.
  4. Neill Pillai won the 2nd position in the DSO.
  5. Agrata Melkunde won the 1st place and broke the National & State record in the 28th Zonal Athletic Event at Vadodara Gujarat.
  6. Robin Nadar won the 3rd place in the Chess Competition held at Shri Maa Vidyalaya.
  7. The Senior girls won the TMC Cricket tournament in Mumbra.
  8. Agrata Melkunde participated in the 14th National inter district Junior Athletic Meet & broke a new record at Vishakapatnam & won the first place.
  9. Robin Nadar won the 3rd place in the inter school Chess tournament at Shri Maa.
  10. Rugved Shirke won the best bowler Award in the Mumbai Champions Trophy.
  11. The Girls Cricket Team.won the TMC Cricket Tournament.

 

  1. Rugved Shirke stood 2nd in Table Tennis tournament organized by Hiranandani Foundation School Sports Academy.
  2. Sharvil Pradhan won the 1st Place in roller skating in the 5-6 age group at Panvel Gymkhana.
  3. Ms. Aditi patil won the 1st place at the 1500 m run under 16/girls.
  4. Master Leander Braganza won the 2nd place the Elocution Competition at the inter school competition held at Shri Maa Baal Niketan School.
  5. Ms. Mann Rathod won the 1st place in the Elocution Competition at the inter school competition held at Shri Maa Baal Niketan School.
  6. Vivek Gupta won at the National Premeire Cricket (under 17).
  7. SAKSHI Rasale won the 2nd Place in the Hindi Elocution at Shri Maa Bal Niketan.
  8. Neeraj Singh won a Bronze in Karate & Gold in Kata at the Indo- Sri lanka Tournament.
  9. Shreya Shirke won the 3rd place in Kumite at the Budo Federation India.
  10. Kimberly Saldanha won the 2nd place at the DSO Skating.
  11. Tejas Mote has got an award at the Thane Bhushan in Tabla.

CONTACT US

School Support


Tel: +91-22-2534 1146 


Street Address

St. John the Baptist High School and Junior College Jambli Naka, Thane (W) - 400601.